Femke Heemskerk nieuwe teammanager TeamNL wedstrijdzwemmen

Femke Heemskerk nieuwe teammanager TeamNL wedstrijdzwemmen
Femke Heemskerk is door de KNZB aangesteld als teammanager van TeamNL wedstrijdzwemmen. De voormalig topzwemster begint in haar nieuwe rol komende zomer bij het WK Zwemmen in Singapore. Als de samenwerking wederzijds bevalt, dan zal de 37-jarige Heemskerk de functie van teammanager in ieder geval tot en met de Olympische Spelen van 2028 vervullen.
Femke Heemskerk maakte haar internationale debuut als estafettezwemster bij het WK in 2005 in het Canadese Montréal. Daarna was ze bij vrijwel alle EK’s en WK’s van de partij. Ze won zowel individueel als in estafetteverband meerdere medailles. In 2008 werd ze met de ‘Golden Girls’ olympisch kampioen op de 4 x 100 vrij en in 2009 en 2011 op dezelfde afstand wereldkampioen. Heemskerk maakte ook deel uit van de gouden estafetteploegen 4 x 100 vrij en 4 x 200 vrij op de WK kortebaan in 2008 en de 4 x 100 vrij op de WK kortebaan in 2010.
In 2014 werd Femke Heemskerk wereldkampioen kortebaan op de 100 vrij individueel, de 4 x 50 vrij, de 4 x 100 vrij en de 4 x 200 vrij. Ook de Europese titel op de 100 vrij in 2021 behoort tot de vele hoogtepunten van haar carrière, net als de zilveren medaille die ze met de 4 x 100 vrij estafetteploeg pakte op de Olympische Spelen van Londen 2012 én haar zesde plaats in de olympische finale op de 100 vrij in Tokio 2021.
Na haar vierde Spelen in Tokio stopte Femke Heemskerk met topsport. Daarna startte ze met de opleiding haptotherapie, een studie die Heemskerk combineert met werken in een boekhandel in haar woonplaats Amsterdam. “Ik ben aan het einde van het derde jaar (van de 5) van mijn opleiding en wil daarna een praktijk openen voor haptotherapie. Een vakgebied waar ik zeer gepassioneerd over ben. Ik verwacht dat prima te kunnen combineren met mijn rol als teammanager van de wedstrijdzwemmers”, vertelt Femke Heemskerk die door Jacco Verhaeren namens de KNZB werd gepolst voor de vacature.
Heemskerk: “Ik had er zelf niet direct aan gedacht en was ook niet op zoek. Maar na het belletje van Jacco werd ik wel gelijk enthousiast en was ik er voor mezelf ook vrij snel uit dat ik het graag wil doen. Na een positieve kennismaking met de nieuwe hoofdcoach Peter Bishop was ik blij te horen dat we dezelfde visie hebben over de invulling van deze functie. Het lijkt me ontzettend mooi om mijn kennis en ervaringen in te zetten om de nieuwe generatie topzwemmers te helpen in de aanloop naar en op de grote internationale toernooien.”
Sjors Lommerts, technisch directeur KNZB: “We zijn ontzettend blij dat we na Ranomi Kromowdidjojo als topsportmentor en Jacco Verhaeren als Performance Strateeg Topzwemmen nu nóg een olympisch kampioene aan ons begeleidingsteam hebben kunnen toevoegen. Omdat Femke zelf talloze EK’s en WK’s en ook nog eens vier Olympische Spelen heeft meegemaakt, weet ze exact wat sporters van een teammanager verwachten.”
Foto archief Orange Pictures.