Extra ALV over Jeugdsportvisie: op weg naar meersporenbeleid
Dat plezier centraal moet staan bij kinderen die aan wedstrijdzwemmen doen, daar is iedereen het wel over eens. Over hóe dat te bereiken, denken verenigingen die om een Extra Algemene Leden Vergadering (ALV) hadden gevraagd op onderdelen anders dan in de reglementen sinds 1 september 2025 van de KNZB staat omschreven. Zaterdag 22 november werden de klokken in Nieuwegein weer grotendeels gelijk gezet. Na een positieve en constructieve bijeenkomst, waar vooral de passie voor de zwemsport goed voelbaar was, kan de blik weer vooruit. In eerste instantie gericht op de (reguliere) ALV van 13 december. Dáár moet de volgende stap worden gezet op weg naar een meersporenbeleid.
Nadat KNZB-voorzitter Hayke Veldman de leiding van de vergadering had overgedragen aan erevoorzitter Erik van Heijningen, ging de focus over op de Jeugdsportvisie die in 2023 werd gelanceerd. De bijbehorende missie ‘Zorgeloos zwemplezier voor ieder kind’ wordt door alle verenigingen omarmd, net als de bouwstenen ‘kind centraal’, ‘plezier voorop’, ‘bewuste en bekwame begeleiding’ en ‘een veilige basis’. Waar de schoen voor veel verenigingen wringt, zijn de hieruit voortvloeiende aanpassingen in de reglementen en wedstrijdbepalingen voor met name de categorie onder de 12 jaar die dit seizoen zijn ingevoerd.
Dát de KNZB hierbij niet over één nacht ijs is gegaan, bleek uit de toelichting van algemeen directeur Arnoud Strijbis. “Weliswaar hebben we regelmatig teruggekoppeld via de website, nieuwsbrieven en andere publicaties, maar daarmee hebben we de betrokkenen in het jeugdzwemmen toch te weinig bereikt, zo is gebleken”, trok Strijbis namens de bond het boetekleed aan. “We hadden onze achterban achteraf breder en nog intensiever moeten betrekken bij dit proces. Daar hebben we van geleerd en dat moeten we voortaan beter doen.”
Naar aanleiding van de bedenkingen die de afgelopen periode, onder meer via ingezonden brieven en social media werden geuit, organiseerden het bestuur en de directie drie open bijeenkomsten in het land waar mensen ook live hun zorgen konden ventileren. Hier werd nogmaals de enorme betrokkenheid bij de zwemsport duidelijk. Naast diverse positieve geluiden, was er ook veel onbegrip en werden de nodige misverstanden en onduidelijkheden gedeeld over (vooral) aanpassingen in de wedstrijdformats voor onder de 12 en bovendien was er bezorgdheid over de overgang naar onder de 14 jaar.
Het concrete verzoek van een aantal verenigingen, op de extra ALV vertegenwoordigd door een groep initiatiefnemers, om bepaalde reglementswijzigingen die deze zomer zijn ingevoerd, terug te draaien of aan te passen, is niet zo maar mogelijk. De competitie 2025-2026 is immers al begonnen en je kunt nu eenmaal niet tijdens een wedstrijd de spelregels veranderen. Daar waren de aanwezigen het uiteindelijk ook wel over eens. Men kon zich daarom vinden in de toezegging om voor de ALV van 13 december, samen met een begeleidingsgroep van vertegenwoordigers van verenigingen, een voorstel te formuleren dat zich het best laat omschrijven als ‘op weg naar een meersporenbeleid’. Deze groep betrokkenen gaat ook helpen bij het monitoren en evalueren van de reglementsaanpassingen in de lopende competitie.
Oftewel: hoe gaan we er met elkaar voor zorgen dat we vanaf 2026-2027 weer een competitie ingaan waar we wél allemaal achter staan met het zwemplezier voor iedereen nog steeds centraal? Nee, de reglementen kunnen niet op 13 december worden aangepast, maar over de weg er naartoe kan op die dag wel degelijk overeenstemming worden bereikt. Nadat de verenigingen ook nog de toezegging hadden gekregen dat kinderen onder de 12 jaar buiten mededinging mogen meedoen aan de lopende competitie zónder consequenties als straffen of puntenaftrek, gingen de handen op elkaar.
Net als Hayke Veldman (‘Ik heb vandaag heel veel betrokkenheid en passie ervaren! Laten we die positieve energie vasthouden!’) concludeerde ook Erik van Heijningen (‘Never waste a good crisis’) aan het eind van de extra ALV dat de bureau-organisatie en vrijwilligers - samen de werkorganisatie van de KNZB vormend – in de toekomst nóg dichter tegen elkaar aan moeten kruipen als het gaat om inhoud én proces. Zaterdag 22 november was daar een mooi voorbeeld van en 13 december om 13.00 uur wordt de volgende stap gezet.
Save the dates:
- Digitaal Financieel vragenuur
Dinsdag 2 december 2025, online van 19.30-20.30 uur
- Algemene Ledenvergadering KNZB
Zaterdag 13 december 2025, in Hotel Papendal van 13.00-15.00 uur, inloop vanaf 12.30 uur