Update wedstrijdzwemmen O12
Beste bestuurders, trainers, officials, ouders en andere betrokkenen,
De afgelopen periode hebben we veel waardevolle reacties ontvangen op de uitwerking van de jeugdsportvisie in het nieuwe wedstrijdformat voor de jongste jeugd (O10 en O12). Ook tijdens de extra ALV afgelopen zaterdag is duidelijk geworden dat de betrokkenheid in het land groot is en dat verenigingen zich zorgen maken over onderdelen van de voorgestelde veranderingen. Tegelijkertijd is er brede steun voor de ambities van de jeugdsportvisie: kinderen met plezier laten zwemmen, op hun eigen niveau laten leren en hen op een positieve manier laten groeien binnen onze sport.
Tijdens de extra ALV van 22 november jl. hebben we afgesproken om gezamenlijk aan de slag te gaan. Samen met initiatiefnemers van verenigingen en betrokkenen van de KNZB-bureau- en werkorganisatie. Het gezamenlijke doel: komen tot een breed gedragen vertaling van de jeugdsportvisie naar het wedstrijdaanbod voor de jongste jeugd. Daarbij realiseren we ons dat niet alles direct kan worden aangepast; sommige wijzigingen vragen om tijd en zorgvuldige voorbereiding. Lees HIER het verslag van de ALV van 22 november.
Wat hebben we met elkaar afgesproken?
1. Een inhoudelijk voorstel op drie hoofdthema’s
De taakgroep O12, de Commissie Officials en Reglementen Zwemsporten (CORZ) én een afvaardiging van de initiatiefnemers van het extra ALV-verzoek werken aan een inhoudelijk voorstel. De afvaardiging van de initiatiefnemers van de extra ALV bestaat uit Gerard Eghuizen (HZ&PC Heerenveen), Kelvin Bergsma (Dedemsvaart AC), Tom Rikhof (ZPC AMERSFOORT) en Astrid van Hest (Aqua-Novio'94). Het inhoudelijke voorstel zal zich richten op drie hoofdonderwerpen:
- Differentiatie en niveauverschillen: hoe zorgen we dat kinderen op een passend niveau kunnen zwemmen?
- Diskwalificaties en leren van fouten: hoe maken we van een “fout” een leermoment dat past bij jonge sporters?
- Competitie en teambeleving: hoe organiseren we wedstrijden die motiveren, samenwerken stimuleren en bijdragen aan het clubgevoel?
Dit voorstel toetsen we bij een groep van 16 verenigingen die zich tijdens en na de extra ALV aanmeldden om mee te denken. Deze groep is geografisch gespreid en bestaat uit zowel kleine als grotere verenigingen. Ook wordt meteen gekeken naar wat veranderingen in de praktijk vragen in uitwerking, tijd en implementatie.
Dit voorstel wordt uiterlijk maandag 8 december bij de stukken voor de ALV van 13 december gevoegd. Dit voorstel zal duidelijkheid geven over ingangsdata en hoe te handelen in de tussentijd.
2. Een transparant proces en tijdlijn
Naast de inhoud werkt de bureauorganisatie samen met mede-initiatiefnemer Bastiaan Tamminga (SWOL1894) ook het proces verder uit. We werken hierin uit welke acties op korte (tot de ALV van 13 december) en langere termijn (na de ALV van 13 december) nodig zijn om verder te werken aan de meerjarige ontwikkeling van het jeugdwedstrijdaanbod en de jeugdsportvisie. Uiteraard vinden we het belangrijk dat dit ook goed bij trainers, ouders, officials en verenigingen landt. Daarom zal communicatie en betrokkenheid ook meegenomen worden in het proces. Het proces omvat dus een duidelijke tijdlijn met deadlines, communicatiemomenten en afspraken over hoe we feedback ophalen en verwerken.
Onze gezamenlijke ambitie
We staan voor de uitdaging om de jeugdsportvisie te vertalen naar een wedstrijdomgeving waarin plezier, ontwikkeling, veiligheid en teambeleving centraal staan. Dat kunnen we alleen samen: met jullie expertise, ervaring en betrokkenheid. Wil je meedenken of op een andere manier betrokken worden? Meld je dan uiterlijk 3 december bij Paul Koster, sportcoördinator wedstrijdzwemmen: paul.koster@knzb.nl.
Met sportieve groet,
De initiatiefnemers van de extra ALV en de werkorganisatie van de KNZB